26 tydzień ciąży

26. tydzień ciąży to już ten okres, w którym dziecko zaczyna szybciej rosnąć i dawać coraz wyraźniej znać o swojej obecności pod Twoim sercem. Zacznij kompletować wyprawkę i szukać szkoły rodzenia – w trzecim trymestrze możesz nie mieć na to i sił (i chęci), dlatego pewne sprawy najlepiej załatwić wcześniej.

26 tydzień ciąży: który to miesiąc?

26. tydzień ciąży to już szósty jej miesiąc. Jesteś także na finiszu II trymestru. To już ostatni pełny jego tydzień. Za chwilę zaczniesz trzeci trymestr, który zleci w oka mgnieniu – dni do porodu zaczną mijać błyskawicznie!

Jak wygląda dziecko w 26 tygodniu ciąży?

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży waga płodu to już niemal pełny kilogram! Dziecko waży około 900 gramów i mierzy około 33 centymetry. Ciesz się tym stanem, póki możesz – powoli wkraczasz w trzeci trymestr ciąży, w którym waga dziecka wzrośnie ponad trzykrotnie, a długość jego ciała praktycznie się podwoi.

Już od kilku tygodniu Twój maluch umie rozróżniać dzień od nocy, dzięki temu, że jego oczka są już wykształcone. Dodatkowo, w tym tygodniu Twoje maleństwo po raz pierwszy w pełni otwiera oczy i porusza powiekami – w zależności od intensywności światła w pomieszczeniu, w którym przebywasz i od grubości ubrania, w środku Twojego brzucha może być jaśniej lub ciemniej. Co ciekawe, dziecko w tym czasie mocno reaguje już na wszystkie bodźce, więc w przypadku ostrego światła odwraca główkę, potrafi też zasłonić oczy rączkami. Wyrastają już rzęsy i brwi, a także pozostałe włoski na główce.

Maluch całkiem wyraźnie także słyszy. Jego uszka lokalizują dźwięki i dziecko odwraca się w ich stronę, gdy coś je zainteresuje. To bardzo dobry moment na rozpoczęcie mówienia do brzucha, śpiewania mu, opowiadania jak Ci mija dzień, a także na puszczanie muzyki. To nic, że maluszek jeszcze niewiele rozumie. Wszelkie bodźce dźwiękowe stymulują jednak jego mózg, w którym tworzą się połączenia nerwowe.

Ruchy dziecka w 26 tygodniu ciąży są mocne, ale już nie tak nieregularne. Płód ma swoje okresy aktywności, które występują niestety zazwyczaj w nocy. Dzieje się tak, ponieważ w ciągu dnia Twój brzuch jest wygodną kołysanką dla malucha. Twoje ruchy dosłownie kołyszą go do snu, w związku z czym dziecko smacznie przesypia okres Twojej aktywności. Bezruch natychmiast go zaciekawia i okazuje to figlowaniem.

Dziecko gwałtownym ruchem reaguje również na ból albo kiedy zjesz coś, co mu posmakuje lub wręcz przeciwnie – gdy zjesz coś, co nie przypadnie mu do gustu. Jak to możliwe? Wszystko co jesz ma swój smak i zapach, a te przenikają z łatwością do wód płodowych, w których znajduje się maluch. Połykając je czuje wyraźnie smaki, ponieważ jego kubki smakowe są już w pełni sprawne. Tutaj mała ciekawostka: wielu specjalistów jest zdania, że ten okres życia płodowego jest kluczowy dla uwarunkowania przyszłych upodobań smakowych dziecka w jego całym życiu. Jeżeli maluch już teraz będzie wystawiony na działanie różnorodnych smaków, jest ogromna szansa, że w przyszłości będzie smakoszem lubiącym zróżnicowane potrawy. Gdy natomiast smaków pozna teraz niewiele, istnieje prawdopodobieństwo, że będzie grymaszącym niejadkiem.

Brzuch w 26. tygodniu ciąży

Brzuch w tym okresie jest już wyraźnie zaznaczony. Ile przytyjesz w 26 tygodniu ciąży? Na wadze od liczby wyjściowej powinno pojawić się dodatkowe 8 kilogramów. Jeśli jest więcej, spróbuj jeść mniej a częściej. Zbyt duża waga może prowadzić do komplikacji przy porodzie, poza tym wpłynie także negatywnie na Twoje samopoczucie. Rozbij sobie codzienny jadłospis na cztery lub pięć posiłków. Pamiętaj, by w każdym z nich było białko, węglowodany i tłuszcze. Stawiaj na produkty jak najmniej przetworzone i uważnie czytaj składy. Unikaj tych, które zajmują kilka centymetrów z tyłu opakowania, a także zawierających wiele długich, skomplikowanych nazw i cyferek. Pamiętaj, że wszystko co jesz, trafia także do organizmu maluszka, oszczędź mu zatem niepełnowartościowych produktów.

W tym tygodniu i następnych zauważysz, że przez duży brzuch nawet podstawowe czynności zaczynają sprawiać Ci problem. Dlatego staraj się dużo odpoczywać i regenerować. Nie ma powodów do stresu i złego samopoczucia – rozwiązanie już niedługo, a w codziennych sprawach może pomóc ci Twój partner lub ktoś z rodziny. Dzięki temu dziecko oswoi się z głosami i często również dotykiem innych osób.

O brzuszek warto zatroszczyć się też z zewnątrz – nawilżaj skórę i smaruj ją maściami przeciwko rozstępom. Szybki wzrost dziecka, a co za tym idzie nagłe rozciągnięcie Twojej skóry, może spowodować powstawanie tych nieestetycznych bruzd. Pamiętaj, że nawet najlepszy i najdroższy krem czy balsam, nie zastąpią regularnego masowania skóry. Dzięki temu jest ona lepiej ukrwiona, staje się elastyczna i nie straszne jej rozciąganie, ani następnie – już po porodzie – obkurczanie. Zaufaj nam i pamiętaj o tym, żeby balsamować i masować się codziennie, nawet przez kilka minut – efekty zobaczysz, gdy dziecko przyjdzie na świat.

Dwudziesty szósty tydzień ciąży, a dolegliwości

Z jakimi dolegliwościami wiąże się 26. Tydzień ciąży? Przede wszystkim przygotuj się na to, że z Twoich piersi może zacząć wydzielać się żółtawy płyn. To nic strasznego – gruczoły mleczne są już przygotowane do wytwarzania pokarmu i pojawia się pierwsze mleko – siara. Jeśli na brodawkach zauważysz bolesne, wystające grudki to znaczy, że zatkały się pory mleczne. Żeby się ich pozbyć, wystarczą ciepłe okłady i masaż piersi – możesz poprosić o to swojego partnera.

W 26 tygodniu ciąży u części kobiet pojawia się anemia spowodowana tym, że organizm pracuje inaczej niż do tej pory. Pojawia się także więcej krwi, która jest jakby „rozcieńczona”, co oznacza, że w jej jednym mililitrze jest mniej czerwonych krwinek niż w okresie przed ciążą.

Zapotrzebowanie na magnez przyszłej mamy wynosi około 30 mg na dobę. Dosyć łatwo można limit ten wyrobić poprzez jedzenie pokarmów, które żelazo zawierają w naturalnej postaci. Żelazo dzieli się na hemowe i niehemowe. To pierwsze jest o wiele lepiej przyswajalne dla organizmu i znaleźć je można głównie z produktach pochodzenia zwierzęcego. Jego doskonałym źródłem są czerwone mięso, podroby i wątróbka. Bogate w żelazo jest także mięso tuńczyka, a także żółtka jaj. Jeśli wolisz postawić na bezmięsne potrawy, to sięgaj często po szpinak, kiełki fasoli mung, suszone morele i sok z buraka. Uważaj także na rzeczy, które utrudniają wchłanianie się żelaza z pokarmów, które go dostarczają. Przeszkadzają w tym skutecznie mocna herbata oraz napoje gazowane. Herbata ze względu na obecność w niej taniny, a napoje gazowane – ponieważ zawierają fosforany.

Czasami jednak nie wystarczy dieta bogata w produkty zawierające żelazo. Przy jej bardziej zaawansowanej formie należy podjąć doustną suplementację preparatami żelaza. W przypadku ciężkiej anemii, wskazane jest uzupełnianie niedoborów za pomocą zastrzyków.

Wczesne objawy anemii dosyć trudno zauważyć. Często mylone są z dolegliwościami ciążowymi, ponieważ główne z nich przypominają  do złudzenia. Należy do nich stałe poczucie zmęczenia, senność, ogóle osłabienie organizmu. Ciężarna szybko się męczy, a także dotykają ją zawroty głowy. Inne objawy anemii to bóle głowy, problemy z koncentracją i z zapamiętywaniem. Dochodzi do tego łamliwość paznokci, wypadanie włosów, zaburzenia odruchu połykania, pieczenie języka. W ciężkich przypadkach anemii ciążowej możliwe są napady duszności, przyspieszone bicie serca, drętwienie rąk i nóg, a także bóle brzucha. Jeżeli zauważyłaś u siebie część tych objawów, nie powinnaś zwlekać z wizytą u lekarza. Niedobory żelaza są groźne dla malucha na każdym etapie jego życia płodowego i powinny być jak najszybciej uzupełnione.

26. tydzień ciąży: skurcze

Jeśli na tym etapie ciąży odczuwasz skurcze, to najprawdopodobniej są to skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. Pojawiają się one zazwyczaj około 20-22 tygodnia ciąży, ale mogą zacząć się również dopiero teraz. Czym one są? To po prostu trening Twojej macicy, mający ją przygotować do tego wielkiego dnia, czyli do porodu. Macica uczy się, w jaki sposób wypchnąć dziecko na świat. Ale spokojnie – jej ćwiczenia są na tyle lekkie, że nie przypominają jeszcze tych, których doświadczysz w czasie porodu i z pewnością na tym etapie nie pomogą dziecku przyjść na świat.

Skurcz przepowiadający trwa około minuty. Rozpoczyna się na samej górze brzucha, tuż pod piersiami. Stopniowo obejmuje całą macicę, czujesz wyraźnie jak schodzi stopniowo w dół ku spojeniu łonowemu. Natężenie i rodzaj bólu można porównać do bólu miesiączkowego. Przeważnie nie są zbyt uciążliwe, aczkolwiek zdarzają się kobiety, które wspominają je jako wyjątkowo bolesne.

Skurcze początkowo pojawiają się raz-dwa razy dziennie. W końcowych etapach ciąży mogą towarzyszyć kobiecie praktycznie już stale, bo przychodzą co dwadzieścia-trzydzieści minut i trwają około dwóch. To dosyć uciążliwe, ale jednocześnie uspokajamy: również najzupełniej normalne.

Ból brzucha w 26 tygodniu ciąży

Jeśli odczuwasz ból brzucha lub sekwencyjne, stopniowo nasilające się skurcze to znak, żeby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ może dojść do przedwczesnego porodu. Takie bóle są najczęściej spowodowane wadami macicy lub grzybiczym zakażeniem dróg rodnych, które może doprowadzić do przedwczesnego pęknięcia pęcherzyka płodowego. Na tym etapie ciąży jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ maluch, który przyjdzie na świat w dwudziestym szóstym tygodniu ma małe szanse, by przeżyć poza łonem mamy.

Dodaj komentarz

Ciąża tydzień po tygodniu

2 tydzień ciąży

Zapewne większość z Was myśląc o drugim tygodniu ciąży ma na myśli czas od 7 do 14 dnia od chwili zapłodnienia. Tymczasem w literaturze fachowej 2 tydzień ciąży to właściwie dopiero...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

11 tydzień ciąży

Jeśli przed 11 tygodniem ciąży nie udałaś się jeszcze do ginekologa, teraz jest na to najlepszy moment. Pierwsze badanie USG w przypadku kobiet w fizjologicznej, zdrowej ciąży musi się odbyć...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

34 tydzień ciąży

34 tydzień ciąży to moment, w którym płód bardzo mocno przypomina już swoim wyglądem noworodka, który przyjdzie na świat za kilka tygodni.  Jego waga stale wzrasta i w tym momencie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

9 tydzień ciąży

Jak wygląda dziecko w 9 tygodniu ciąży? Jakie objawy i dolegliwości dotyczą w tym okresie większości przyszłych mam? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące dziewiątego tygodnia ciąży – dzięki naszemu poradnikowi nic...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

17 tydzień ciąży

To już ten czas, kiedy zbliżasz się do półmetka ciąży. Zleciało, prawda? Dopiero co byłaś w pierwszych tygodniach ciąży i z niecierpliwością wypatrywałaś czasu, gdy będzie już widać, że spodziewasz...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

27 tydzień ciąży

27. tydzień ciąży to okres, w którym kończy się tak zwany „miesiąc miodowy” ciąży i zaczyna ciężki, trzeci trymestr. To też początek siódmego miesiąca. W tym czasie Ty i dziecko...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, kiedy twój brzuch zaczyna gwałtownie rosnąć. Powoli mijają też poranne mdłości i wymioty, charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży. W tym czasie wykształcone są już niemal...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży

Witaj w czternastym tygodniu ciąży – to początek czwartego miesiąca i drugiego trymestru, nazywanego „miesiącem miodowym” ciąży. W tym okresie wykształcają się narządy płciowe dziecka i łożysko, które przejmie funkcje...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży Twoje maleństwo mierzy od 10 do 12 cm. Jego waga wynosi zaś ok. 100 gramów – tyle co średniej wielkości banan. By z kolei lepiej zobrazować...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

39 tydzień ciąży

W 39 tygodniu ciąży dziecko może już ważyć do 3800 gramów i jest w pełni przygotowane do życia poza brzuchem swojej mamy. Wszystkie narządy, układy i funkcje życiowe są rozwinięte,...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

35 tydzień ciąży

W trzydziestym piątym tygodniu ciąży nie musisz się już martwić, że Twoje dziecko urodzi się zbyt wcześnie. Na tym etapie ciąży u większości dzieci wszystkie narządy są już w pełni...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

7 tydzień ciąży

W siódmym tygodniu ciąży podczas badania USG można już obserwować zarodek oraz bicie jego serca. Kobieta może odczuwać silne objawy ciąży… bądź ich brak, co jest kwestią bardzo indywidualną. Nadal...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

23 tydzień ciąży

W tym okresie mogą pojawić się problemy ze snem i większy przyrost wagi. Dziecko zaczyna być coraz bardziej aktywne i reaguje już na twój głos. 23 tydzień ciąży – który...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży

Jak wygląda dziecko w 10 tygodniu ciąży? Jakich objawów i dolegliwości możesz się spodziewać zbliżając się do końca trzeciego trymestru? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a dziesiąty tydzień ciąży nie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży rozpoczęty? Ciekawi Cię jak wygląda Twoje dziecko, jakie zmiany w nim zajdą w bieżącym tygodniu i jakie objawy ciąży możesz mieć Ty? Opowiemy Ci wszystko, co chciałabyś...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general