Pieniądze na urlopie wychowawczym

Urlop wychowawczy i pieniądze?

Urlop wychowawczy pozwala w pełni poświęcić czas dziecku, jednak wielu rodziców zastanawia się, czy na wychowawczym dostaje się jakieś pieniądze. Oto kilka faktów, które warto znać, decydując się na urlop wychowawczy bezpośrednio po macierzyńskim i przedłużając czas opieki nad dzieckiem.

Praca na wychowawczym

Z urlopu wychowawczego bezpośrednio po macierzyńskim można skorzystać, jeśli posiada się co najmniej pół roku stażu pracy. Taka możliwość przysługuje i matce, i ojcu, jednak na oboje rodziców przypada jeden urlop – maksymalnie trzyletni, do wykorzystania zanim dziecko skończy cztery lata. Aby uzyskać urlop wychowawczy, należy złożyć wniosek do pracodawcy najpóźniej dwa tygodnie przed datą planowanego rozpoczęcia wolnego. Przysługujący czas można dzielić pomiędzy rodziców, z czego równocześnie mogą oni przebywać na urlopie maksymalnie przez trzy miesiące.
Nieco inne prawa przysługują rodzicom wychowującym niepełnosprawne dziecko. Okres wolnego wynosi wtedy sześć lat, a na jego wykorzystanie ma się czas do osiemnastych urodzin potomka.

Czy na wychowawczym dostaje się jakieś pieniądze?

Poważnym problemem w trakcie urlopu wychowawczego są pieniądze. Wraz z końcem macierzyńskiego kończy się także okres otrzymywania 100% ostatniego wynagrodzenia, a jedna pensja to najczęściej za mało, by utrzymać dom i dziecko. Praca w trakcie urlopu wychowawczego jest jednym ze sposobów na zasilenie pensji pracującego współmałżonka. Podjęcie pracy na urlopie wychowawczym nie powoduje utraty urlopu, jest jednak warunek: trzeba pogodzić pracę z opieką nad maluchem. Nie można więc posłać dziecka do żłobka.

Istnieje także inna możliwość. Można starać się o przyznanie zasiłku na dwa lata, aktualnie jego wysokość to 400 złotych. Praca na urlopie wychowawczym nie zawsze jest możliwa, a potrzeby materialne nie tylko nie maleją, wręcz rosną. Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem jest wyższy, gdy wychowuje się bliźnięta (36 miesięcy) lub dziecko niepełnosprawne (72 miesiące). Takie świadczenie przysługuje tylko wtedy, gdy dziecko nie przebywa w ośrodku z opieką całodobową minimum pięć dni w tygodniu, rodzic nie podejmuje pracy zarobkowej, a mama nie korzysta z urlopu macierzyńskiego z racji narodzin drugiego dziecka.

Jak dodatkowo zarobić na macierzyńskim?

Wielu rodziców decyduje się na podjęcie pracy jednocześnie z opieką nad dzieckiem. Jakie zajęcia może wykonywać mama na wychowawczym? Oto garść pomysłów:

  • praca na najwyżej pół etatu,
  • praca zdalna na umowę zlecenie,
  • telepraca wykonywana z domu.

Gdy pojawia się dziecko, rodzice muszą pogodzić dwie bardzo ważne kwestie. Po pierwsze, zaspokoić jego potrzebę opieki i bliskości mamy czy taty, a po drugie – utrzymać gospodarstwo domowe. Dlatego tak wielu z nich zastanawia się, czy na wychowawczym dostaje się jakieś pieniądze – na szczęście istnieje możliwość otrzymania zasiłku lub zarobienia.

Dodaj komentarz

Prawo, Finanse

Podwyższenie alimentów

Rozwód nigdy nie jest przyjemną rzeczą, a staje się jeszcze boleśniejszy, gdy na świecie są dzieci. Gdy byli małżonkowie nie mogą się ze sobą porozumieć, kwestie organizacyjne, takie jak opieka...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general